Ανεξαρτησία των Κινήσεων και Οριζόντια Βολή

Βράβευση του ΕΚΦΕ Εύβοιας στο διαγωνισμό pathway του ΙΕΠ για τη προώθηση της Διερευνητικής Μάθησης στις Φυσικές Επιστήμες. Οι εναλλακτικές ιδές των μαθητών αντιμετωπίζονται με τη δημιουργά κατάλληλων αρχείων σε λογισμικά όπως το Geogebra. Οι νόμοι των κινήσεων και η Αρχή Ανεξαρτησίας των Κινήσεων εξάγονται από τα εικονικά και επαληθεύονται από τα πραγματικά πειράματα.

Δείτε το σχετικό σενάριο διδασκαλίας.

Δείτε το σχετικό φύλλο εργασίας για το μαθητή.