Μεγαλώνοντας διαφορετικά

Σειρά ντοκιμαντέρ. Τρία από αυτά προβλήθηκαν από την ΕΡΤ3.

Μεγαλώνοντας διαφορετικά – Tiny tots around the world –  Le p’tits bouts du monde

Η ρεπόρτερ Maitena Biraben ταξιδεύει για να συναντήσει τα παιδιά και τους γονείς τους σε όλο τον κόσμο. Η παγκόσμια αυτή περιοδεία της δίνει στους θεατές μια ματιά στο πώς τα παιδιά ανατρέφονται και μεγαλώνουν, δίνοντας μας μια προεπισκόπηση του μέλλοντος της ανθρωπότητας και του κόσμου στον οποίο τα παιδιά μας θα ζουν όταν μεγαλώσουν.
Καθώς μιλά με «φίλους του γιου της» και τους γονείς τους, η Maitena Biraben θα αντιληφθεί μια περίεργη και διασκεδαστική ματιά του σύγχρονο κόσμο μας.

Ιδιαίτερη ανάλυση επιχειρεί στα εκπαιδευτικά συστήματα κάθε χώρας.
Στην Ιαπωνία (επεισόδιο 1 στην ΕΤ3, επεισόσιο 9 στη σειρά) τα μισά παιδιά πηγαίνουν σε ιδιωτικά σχολεία, που απέχουν έως και 1,5 ώρα με το τρένο από το σπίτι τους.  Κοιμούνται πάνω στα θρανία και στο τρένο για να προλάβουν να ανταποκριθούν στους εξαντλητικούς ρυθμούς ενός πολύ απαιτητικού εκπαιδευτικού συστήματος. Για τα παιδιά που δε τα καταφέρνουν υπάρχουν ειδικά σχολεία.

trailer ert3

Δείτε το επεισόδιο για την Ιαπωνία στα γαλλικά με γαλλικούς υπότιτλους.

Η ΕΡΤ3 έπαιξε επίσης τα επεισόδια για το Μπαλί της Ινδονησίας και για το Κατάρ.