»

Φεβ 23

Η σεισμολογία σαν εργαλείο κατανόησης των φυσικών επιστημών

Δύο παρουσιάσεις που έγιναν στη Χαλκίδα από τον Δρ. Ιωάννη Καλογερά, Σεισμολόγος, Διευθυντή Ερευνών, του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, τη Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου στη Χαλκίδα.

Η μία παρουσίαση έγινε σε 28 μαθητές της ομάδας Περιβάλλοντος της καθηγήτριας Θεοδώρας Κόρου στο 5ο γυμνάσιο και

η άλλη έγινε στο ΕΚΦΕ Εύβοιας. Τη παρακολούθησαν 32 καθηγητές ΠΕ4 των γυμνασίων της περιοχής.

Δείτε τη παρουσίαση στους μαθητές.

Δείτε τη παρουσίαση στους καθηγητές

Εδώ θα βρείτε τους αισθητήρες επιτάχυνσης που χρησιμοποίησε κ κ. Καλογεράς για τη ιδιοκατασκευή του σεισμογράφου του.

Εδώ θα βρείτε τη προσομοίωση των διαφόρων ειδών σεισμικών κυμάτων.