Το πείραμα του CERN στο Αλιβέρι 2

To ΕΚΦΕ διοργάνωσε το τρίτο κατά σειρά masterclass για το πείραμα του CERN. Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στις 31 Μαρτίου 2014, στο 2ο λύκειο Αλιβερίου. Συμμετείχαν 31 μαθητές και 11 καθηγητές από 7 λύκεια της περιοχής. Εισηγητές ήταν ο κ. Νικόλαος Τράκας, καθηγητής ΕΜΠ, ο κ. Γιώργος Αναγνώστου, επιστημονικός συνεργάτης του Δημόκριτου και η κα Σοφία Κυριαζοπούλου υπεύθυνη του ΕΚΦΕ Ροδόπης.

Στο τέλος οι μαθητές και οι καθηγητές ασκήθηκαν πρακτικά πάνω σε πραγματικά δεδομένα του πειράματος CERN, με το λογισμικό HYPATIA και βρήκαν το σωματίδιο Ζ, ενώ προσπάθησαν να βρουν και το σωματίδιο Higgs.

Μπορείτε να δείτε την αναφορά του site του ΕΜΠ στο σεμινάριό μας και τα αποτελέσματα της δουλειάς των μαθητών εδώ.

Δείτε τις φωτογραφίες από το σεμινάριο εδώ.

Δείτε ένα βίντεο σχετικό με τον ανιχνευτή ATLAS του πειράματος.

Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα της ελληνικής ομάδας εκλαϊκευσης του πειράματος IPPOG, με χρήσιμες πληροφορίες και περιγραφή του πειράματος.

Παίξτε το διδακτικό παιχνίδι: «το πανηγύρι των σωματιδίων”