Φόρτωση Εκδηλώσεις

« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Το πείραμα του CERN στο Αλιβέρι

31 Μαρτίου 2014

Το ΕΚΦΕ διοργανώνει σεμινάριο (masterclass) Φυσικής Στοιχειωδών Σωματιδίων στο Αλιβέρι. Πρόκειται για το πείραμα που διεξάγεται τα τελευταία χρόνια στο CERN, στη Γενεύη. Εισηγητές θα είναι ο κος Νικόλαος Τράκας, καθηγητής ΕΜΠ, συντονιστής της Ελληνικής Ομάδας Εκλαΐκευσης και Έλληνας αντιπρόσωπος στην International Particle Physics Outreach Group, IPPOG, ο κος Γεώργιος Αναγνώστου επιστημονικός συνεργάτης του Δημόκριτου και η κα Σοφία Κυριαζοπούλου, υπεύθυνη του ΕΚΦΕ Ροδόπης και Δρ Φυσικής Στοιχειωδών Σωματιδίων.

Το masterclass θα διεξαχθεί στο 2ο ΓΕΛ Αλιβερίου στις 31 Μαρτίου 2014 και ώρες 9:00 με 5:00.

Θα το παρακολουθήσουν μαθητές και καθηγητές από τα 7 λύκεια της περιοχής.

Στο σεμινάριο περιλαμβάνεται θεωρητική παρουσίαση του θέματος και πρακτική άσκηση των μαθητών στο λογισμικό HYPATIA με πραγματικά δεδομένα από το πείραμα του CERN. Οι μαθητές θα βρουν στο τέλος τη μάζα του σωματιδίου Higgs, εργαζόμενοι με τον ίδιο τρόπο, όπως και οι ερευνητές του CERN.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο site:

Λεπτομέρειες

Ημερομηνία: